Regula spune ca nu este indicat sa mancam zapada in cazul in care ne este sete, pentru ca ne deshidratam in loc sa ne hidratam. Explicatia este destul de simpla.
Pentru putea fi folosita de catre corp, zapada mancata cu gura plina trece printr-un i;ntreg proces. Pe scurt, organismul este nevoit sa o topeasca si sa o aduca la temperatura potrivita si mai apoi sa o transmita catre celule. Intregul proces necesita un consum mult mai mare de apa din resursele proprii, decat cantitatea de apa ce provine de la zapada inghitita. De aici apare deshidratarea.
Deci regula-i regula, putem preveni deshidratarea daca mancam zapada putin cate putin. Aceasta va fi topita in interiorul cavitatii bucale cu un efort minim din partea organismului si, cu putina rabdare, vom ingurgita suficienta pentru a ne si hidrata.
Adaugat la 15.02.2026