<p>Desi s-au scris cateva articole pe această temă si s-au purtat numeroase discuții pe retelele de socializare, de fiecare dată am avut convingerea că autorul / initiatorul a pledat mai degrabă in favoarea lui decat in favoarea realității și asta pentru că a pus foarte mult accent pe factură și pe atestatul inregistrat la Ministerul Turismului. </p><p>Ei bine, nu pot fi de acord acest mod de a vedea lucrurile pentru că pe munte, factura sau inregistrarea la MT, nu valorează nimic. Legea spune că ”ghidul montan este o persoană calificată, cu un inalt nivel de pregătire tehnică și o solidă experiență montană” și așa ar trebui să fie. Insă, organizarea profesiei de ghid montan este incă la inceput in Romania și lucrurile sunt destul de neomogene legislativ, ceea ce a permis apariția unor ”fabrici de ghizi” care nu respectă nici jumătate din cerințele necesare pentru a califica o persoană ca ”ghid montan”. </p><p>Pe langă faptul că nu țin cont de un standard minim de experiență, pregătire și aptitudini, acești intreprinzători au făcut o chestie foarte deșteaptă, oferind persoanelor interesate, la pachet, atat diploma de ghid de turism cat și cea de ghid montan. Un artificiu deștept, prin care majoritatea oportuniștilor și-au rezolvat problema ”hartiilor”, dobandind o legitimitate pe care mulți ghizi foarte buni nu o au incă, din qvasi motive. Totuși, pe munte ai nevoie de un ghid montan in adevăratul sens al cuvantului, nu de o persoană care se joacă de-a unul. Ghidul te conduce și in el iți vei pune toată increderea. Pregătirea, personalitatea și abilitatea de a te conduce in siguranță către reușită sunt definitorii și aceste aptitudini greu le-am putea găsi printre ghizii formați ”din pix”. </p><p>Acestea sunt lucrurile pe care trebuie să le cautăm la un ghid. De aceea, căutarea un ghid bun ar trebui să inceapă cu formatorul profesional, cu asociația profesională din care face parte, nu cu site-ul Ministerului Turismului și in niciun caz cu factura. Nu aș pleca niciodată intr-o tură dificilă sau intr-un traseu de alpinism, cu un ghid, doar pentru că imi oferă factură și sunt convins că nici cei care susțin proritatea hartiilor nu ar face astfel, in ciuda aparențelor.</p>
Adaugat la 30.03.2026